Kako oprati kolica za bebe i održavati ih da traju?

Kako oprati kolica za bebe i održavati ih da traju?

Kolica su jedan od najvažnijih delova opreme za bebe. Koriste se svakodnevno napolju i u kući, stoje odložena u hodnicima ili podrumima i trpe svakakve igrarije i dečije nestašluke.

 

Samim tim, kolica su deo bebi opreme koji je najviše podložan mrljama prolivenih sokića, kašica, raznih krema i kaljavih cipelica. Zato je važno redovno ih održavati i čistiti kako biste bili sigurni da je vaše dete uvek u bezbednom i čistom okruženju, a da su kolica ispravna i dugog veka.


Zato smo za vas pripremili kratak vodič o tome kako oprati kolica za bebe i pravilno ih održavati da biste im maksimalno produžili vek trajanja.

 

Pranje kolica za bebe u 3 laka koraka

 

Kao što smo se svi već uverili, kolica će često biti sva u mrvicama i flekama. Kada se pomirite sa činjenicom da je to samo dobar znak da se ona koriste dovoljno često i time isplaćuju svoju vrednost, lakše će vam pasti njihovo redovno održavanje.

Pre nego što se bacite na dubinsko čišćenje kolica, uklonite zalutale igračkice i pokupite mrvice usisivačem.

Svaka kolica za bebe će doći uz uputstvo za upotrebu i sklapanje/rasklapanje, kao i garantni list. Ako vam je prvi put da samostalno temeljno čistite kolica, poslužite se uputstvom i polako rasklopite sve delove koje možete. Na taj način ćete posao podeliti prema materijalima od kojih su delovi kolica napravljeni i sredstvima za čišćenje tih delova.

Dakle, ram i čvršći delovi na jednu stranu, tkanina na drugu.

 

Točkovi kolica za bebe.

 

Kako se peru čvrsti delovi kolica za bebe?

 

Pranje možete započeti čišćenjem čvrstih delova kolica, poput ručki, točkova i rama, tj. cele konstrukcije kolica. Počnite tako što ćete razdvojiti sve mobilne delove kolica i krenite redom od najpravijeg dela kolica, točkova.

 

1. Točkovi su najizloženiji prvljavštini i zato ih je potrebno dobro oprati. Za njihovo čišćenje slobodno koristite oštriju četku, a ukoliko je vreme bilo fino i točkovi nisu puni blata, sunđer ili mokra krpa će odraditi dobar posao. Ukoliko konstrukciju kolica možete da stavite pod direktan mlaz vode, najpre ih naprskajte nekim sredstvom za čišćenje koji nije previše abrazivno ili rastvorite deterdžent u malo vode.Ukoliko nemate mogućnost da isperete pod mlazom vode, dovoljno će biti da pripremite kofu vode i četkom i sunđerom uklonite nečistoće.

 

Između točkova se mogu nakupiti kamenčići i slojevi prašine, stoga obratite pažnju da ih redovno uklanjate. Ovo je veoma važno jer se može uticati na bezbednost deteta u kolicima. 

 

Nakon pranja, ostavite točkove da se u potpunosti osuše kako biste izbegli stvaranje rđe. Takođe, obratite pažnju na kočnice – redovno ih proveravajte kako biste osigurali maksimalnu sigurnost za vaše dete.

 

2. Okvir ili ram kolica se može čistiti vlažnim sunđerom ili maramicama za čišćenje doma. Nema potrebe koristiti grube četke ili jaka sredstva za čišćenje, malo tople vode će vam dosta olakšati čišćenje, a vaša kolica će ostati u punom sjaju i boji. Ukoliko imate paročistač, dovoljno je da pre pranja sa veće udaljenosti pređete vodenom parom konstrukciju kolica, to će omekšati nečistoće, pogotovo masne fleke i lakše ćete ih ukloniti. Iskoristite staru četkicu i iz rubova i sastava uklonite prljavštinu i ostatke hrane.

 

U drogerijama možete nabaviti sredstvo namenjeno baš za pranje i održavanje plastike, tako ćete obezbediti da vam ram uvek izgleda kao nov i da ne ostaju fleke od sušenja vode.

 

3. Ručke najčešće dodirujete, te ih prebrišite vlažnom krpom ili maramicama, a potom ih obavezno dezinfikujte nekim dezinfekcionim sredstvom.

 

Sredstva za pranje: kofa, četke, usisivač itd.

 

Pranje navlake za kolica


U uputstvu za kolica ćete pronaći sve preporuke i načine za održavanje tekstilnih delova kolica. Svi ti mekani elementi, poput sedišta, navlaka i jastučića, mogu se skinuti i oprati prema uputstvima proizvođača.

Pre samog pranja, na tvrdokorne fleke nanesite neko blaže sredstvo za uklanjanje fleka sa tkanine koje možete naći u drogerijama. Ostavite da odstoji desetak minuta a potom malo izribajte četkom i operite dalje prema uputstvu proizvođača. Obično su materijali na kolicima pogodni za mašinsko pranje, ali ipak pažljivo čitajte uputstvo na proizvodu kako biste prilagodili temperaturu vode.

Obratite pažnju da li su neki delovi namenjeni za ručno pranje, kako ih ne biste oštetili u mašini za pranje veša. Koristite blagi deterdžent namenjen za bebe kako biste izbegli fleke od čišćenja i kasniju iritaciju kože deteta. Umesto omekšivača, za prijatan miris možete u vodu dodati par kapi eteričnog ulja sa mirisom mente, i kolica će dugo mirisati na svežinu i čistoću.


Kao i ram kolica, i ove delove je najpoželjnije sušiti prirodno, po mogućstvu napolju, jer ih veštački izvori toplote mogu deformisati ili oštetiti kvalitet tkanine. Dakle, zaboravite na mašine za sušenje ukoliko samo uputstvo za upotrebu to ne predlaže.

 

Dezinfekcija dečjih kolica


Dezinfekcija je brza i efikasna završnica kod čišćenja kolica za bebe. Sprejevi za dezinfekciju ili antibakterijske maramice su odličan izbor za ovaj deo zadatka. Slobodno pređite sve delove kolica, a posebno se postarajte da temeljno očistite rukohvate i pojaseve, jer su ti delovi najviše izloženi prljavštini i bakterijama.

Kada su svi delovi očišćeni, možete ih ostaviti da se suše zasebno ili ih sklopiti i odložiti kolica da se suše takva kakva jesu u celosti.

Veoma je važno da ih ostavite da se prirodno osuše, kako biste izbegli zadržavanje vlage i potencijalnu pojavu plesni i rđe. Ne sušite ih na prejakom suncu kako se ne bi pojavile fleke i kako boja ne bi izbledela, već u senci i na mestu gde je dobar protok vazduha.

 

Beba sedi u kolicima.

 

Pravilno održavanje kolica za bebe


Kada ne koristite kolica, važno je da ih skladištite na suvom i prozračnom mestu.

Pre nego što ih odložite, temeljno ih očistite i osušite. Potom kolica pokrijte zaštitnom navlakom kako bi bila zaštićena od prašine i vlage i spremna za ponovnu upotrebu.

Takođe, dovoljno je da tek povremeno proveravate sve delove, pogledate da li svi vrše svoju funkciju i da li su kočnica i točkovi u dobrom stanju. Na ovaj način ćete uvek biti sigurni da je vaša beba sigurna i zaštićena u svojim kolicima.

Kada uzmete u obzir koliko su vaša kolica izložena raznim vremenskim uslovima i gradskoj prljavštini, važno je da ih temeljno čistite barem jednom mesečno. Ako biste ponekad radije uštedeli na vremenu, proverite u uputstvima da li je u redu da kolica operete u kadi ili u dvorištu pod mlazom vode.

 

Kako osvežiti kolica za bebe bez temeljnog pranja?

 

Ukoliko kolica nisu zaprljana već samo želite da osvežite njihov izgled možete na brzinu uraditi sledeće:

 

  • Vlažnom krpom i blagim deterdžentom ili vlažnim maramicama za čišćenje doma prebrišite sve delove kolica, posebno mesta gde se najčešće skuplja prljavština, kao što su držači i delovi oko točkova.
  • Isto uradite i sa tkaninom. Ukoliko želite da neutrališete neprijatne mirise iz tkanine, pospite je sodom bikarbonom u koju ste dodali par kapi eteričnog ulja, i ostavite da deluje desetak minuta, a zatim temeljno pokupite usisivačem.
  • Točkove brzinski možete očistiti koristeći četku i sapunicu ili vlažnu krpu ukoliko nisu previše zaprljani.
  • Razmislite o kupovini zaštitnih navlaka za sedišta i ručke, koje možete redovno prati i menjati, čime kolica održavate čistim i osveženim bez potrebe za čestim dubinskim pranjem.


Uz dobru praksu i rutinu, održavanje bebi kolica je veoma jednostavno i lako. Ulaganjem samo malo vremena u održavanje, produžićete vek trajanja bebi kolica i obezbediti sigurnu i udobnu vožnju za vašem detetu.

Veliki izbor kolica za bebe, kao i svu dodatnu opremu koja im može produži vek trajanja, pronađite u prodavnici 4Kids.


 


PROIZVOD JE DODAT U KORPU
Image of product added to cart
Jungle kolica Oxy Beige, 0m+