7. nedelja trudnoće - Kalendar trudnoće

7. nedelja trudnoće

Sedma nedelja trudnoće


Vaša beba brzo raste. U ovoj nedelji se razvijaju nogice i ručice, formiraju uši, kapci i izdvaja se maleni nos. U ovoj fazi bubrezi dobijaju svoju završnu formu, a creva se formiraju unutar malenog embriona veličine oko 1 cm.

 

Trudna devojka lezi u krevetu.

 

Svaki dan u razvitku bebe je veliki, ali razlika između 6. i 7. nedelje trudnoće je značajna u pogledu izgleda bebe, što se posebno može videti na ultrazvučnom pregledu.

 

Kako se beba razvija?

 

Sada je beba potpuno fizički drugačija iako je prošlo samo nedelju dana. Bebi se razvijaju udovi i na mestima gde su prošle nedelje bila udubljenja, sada se formiraju uši, kapci i izdvaja se maleni nos. U ovoj fazi bubrezi dobijaju svoju završnu formu a creva se formiraju unutar malenog embriona veličine oko 1 cm. Tokom sedme nedelje se u potpunosti formira i pupčana vrpca kojom sada, kroz dve glavne arterije, hranite vašu bebu, razmenjujete otpadne materije i dostavljate joj kiseonik.


Mozak vaše bebe se u 7. nedelji definiše u hemisferama, tako da beba sada ima formirane obe hemisfere mozga, i zato se u narodu kaže da je ovo trenutak u kojem je vreme za pesmu i lagano obraćanje bebi u stomaku.

 

Šta se dešava u telu mame?


U vašem telu se sada formira i sluzni čep koji se spušta u cervikalni kanal i ima fizičku i imunološku funkciju. Možete osetiti blagi bol i napetost u dojkama jer se uvećavaju mlečne žlezde. Još uvek traje prvi trimestar i sada je vrlo verovatno da vas mučnine i gorušica svakodnevno ometaju. Pored toga, mogući su naleti umora i osećaj iznenadne slabosti, kao i čest nagon za uriniranjem.

 

Fetus bebe u 7 nedelji trudnoce.

 

Savet+

 

Ukoliko vas muči zatvor, konsultujte se sa lekarom koje namirnice sa laksativnim dejstvom da konzumirate kako biste olakšali probleme sa opstipacijom. Ne konzumirajte lekove, čajeve i namirnice na osnovu nečijeg iskustva jer ono što je drugima prijalo, ne znači da će prijati i vama.


Ono što možete da učinite na svoju ruku u ovom periodu kako biste sprečili gorušicu i ostale gastroenterološke probleme, jeste da:

 

  • izbegavate prejedanje, masnu, prženu i začinjenu hranu, veštačke šećere i brzu hranu, ma koliko za njom žudeli
  • izbegavajte obroke pred odlazak u krevet, kasno u noć ili preskakanje obroka. Ovo je vreme za uravnotežene i zdrave obroke prepune vitamina, minerala i zdravih masti koje se nalaze orašastim plodovima, povrću, voću i ribi, nikako za gladovanje ili posezanje za većom količinom nezdravih namirnica
  • izbegavajte gazirana pića, alkohol ili bilo šta što dovodi do nadimanja i usporavanja rada crevne flore
  • pijte dosta vode kako biste nadoknadili tečnost koju gubite usled povraćanja
  • pitajte lekara za savet kako da ublažite mučnine i druge probleme u odnosu na vaše zdravstveno stanje generalno

Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.


PROIZVOD JE DODAT U KORPU
Image of product added to cart
Jungle kolica Oxy Beige, 0m+