Vaša bebica sada ima oko jedan i po kilogram a dugačka je otprilike 43 centimetra. Ostalo je još 9 nedelja do termina za porođaj. U narednim nedeljama potrebno je samo da se pluća razviju do kraja. Zadihanost, umor, otečenost i bolovi u leđima su sastavni deo ove nedelje.
Sada vam je ostalo još 9 nedelja do termina. U ovom periodu na površini kore bebinog mozga javljaju se brazdice, isto važi i za ostale organe. Vaša beba ima periode kad je budna i vrlo aktivna ali nema više toliko mesta za igru i vrpoljenje.
Vaša bebica sada ima oko jedan i po kilogram a dugačka je otprilike 43 centimetra. Dobija na težini i polako počinje da se sužava prostor oko nje. Zbog manjka prostora ona zauzima uobičajenu fetus pozu. Bebina čula su razvijena i ona sada učestvuje u svemu što radite, samo sa unutrašnje strane. Ako uperite jaču svetlost u stomak, videćete njenu reakciju, a isto važi i za jači zvuk, zato se trudite da ne uplašite bebu.
U narednim nedeljama potrebno je samo da se pluća razviju do kraja, sve ostalo je formirano. Mozak se i dalje razvija neverovatnom brzinom i zbog nervnih završetaka beba sada može da oseća bol i dodir.
Vaša materica intenzivno pritiska sve organe a naročito bešiku, stoga ne čudi što često imate potrebu za mokrenjem. S obzirom na ovaj pritisak, moguće je da će vam u ovom periodu biti kratak dah i da ćete osećati kao da vam nedostaje vazduha ili da ne možete da se nadišete. To je jer materica pritiska dijafragmu i često ćete imati osećaj kao da vam je svaki zalogaj koji pojedete- previše. Jedite više puta po manje obroke kako biste sprečili ovaj osećaj koji zapravo nema veze s prejedanjem.
Zadihanost, umor, otečenost i bolovi u leđima su sastavni deo ove nedelje. U ovom periodu je takođe moguć bol u pubičnoj kosti. Bolovi u trećem trimestru su sasvim uobičajena stvar ali ukoliko primetite učestalije kontrakcije, jake bolove u predelu stomaka, leđa ili jak pritisak koji podseća na guranje bebe na dole, odmah se javite vašem lekrau.
Vreme je da, zbog gorušice i kratkog daha unesete izmene u ishrani i piću. Izbegavajte unos kofeina u potpunosti jer on može doprineti stvaranju gorućeg osećaja u želucu. Jedite često ali manje količine hrane radi lakšeg varenja i vodite računa da unos vlaknastih namirnica bude optimalan kako vas ne bi mučili hemoroidi.
Sada je vreme da polako pripremate torbu za porodilište. Spisak stvari koje treba da ponesete nije dugačak ali svaka stvar u torbi ima svoju svrhu i zatrebaće vam u porodilištu.
U narednom tekstu pročitajte šta sve torba za porodilište treba da sadrži.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.