Beba je teška oko 880 grama, uvežbava reflekse hvatanja, rastezanja i šutiranja. U ovim nedeljama što više pričajte i pevušite svojoj bebici. Ona vas sada jasno čuje i željna je vašeg smeha i vašeg glasa.
Sada je vaša beba kao sportista koji svakodnevno vežba na svom terenu da bi napolje izašla potpuno spremna. Stomak vam ubrzano raste i sada simpatično izgledate kao da nosite loptu ispod majice.
U ovoj nedelji je vaša beba teška otprilike 870-880 grama, možda i koji gram preko toga. Dužina joj iznosi oko 36 centimetara a ona je zauzeta uvežbavanjem refleksa hvatanja, rastezanja i šutiranja.
Na površini svog stomaka možete jasno da primetite kada vaša beba štuca a ako stetoskop prislonite na stomak, možete čak čuti otkucaje bebinog srca.
Mišići bebe dobijaju tonus a na njenim prstićima formiraju se nokti. Ovi, često dugački noktići će pri rođenju sami otpasti ali treba voditi računa da se pri trzanju ruku i mlataranju beba ne izgrebe po licu. Zato je upotreba rukavica za bebe u prvim danima dobra ideja.
Čudni snovi, oticanje, nesvestica i bolovi u ekstremitetima su sasvim prirodna pojava u ovom periodu ali pratite razvoj i javite se lekaru ako osetite pojačane simptome jer to može ukazivati na preeklamsiju.
U ovim nedeljama što više pričajte i pevušite svojoj bebici. Ona vas sada jasno čuje i željna je vašeg smeha i vašeg glasa. Psiholozi smatraju da je često obraćanje mame i tate bebi dok je u stomaku veoma značajno za razvoj sinapsi u bebinom mozgu. Poznat zvuk koji je slušala dok je boravila u materici, pri izlasku na nju će delovati umirujuće, naročito dok se bude borila sa grčevima i prilagođavanjem na spoljašnji svet.
Ako osećate preteran strah od porođaja, muče vas pitanja i imate nedoumice, razgovarajte sa svojim partnerom i pitajte lekara da vam detaljno objasni sve pojedinosti. Sasvim je normalno da osećate tenziju, pitajte sve što vas zanima i otklonite sve strahove kako biste u miru provele ostatak trudnoće.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.