Beba sada ima otprilike 800 grama, dok milujete stomak ona vam može otpozdraviti trzajem ili blagim šutom. Stomak vam je sad kao fudbalska lopta pa možete osećati brzo zamaranje, kratak dah i bolove u nogama i leđima.
Beba više nema toliko mesta za akrobacije kao pre. Iako vam je stomak sve veći a materica se sve više rasteže i pravi dodatan prostor za bebu, njen ubrzan rast ne dozvoljava da se okreće i vrpolji u plodovoj vodi kao prethodnih nedelja.
Beba sada ima otprilike 800 grama, sve zavisi od njenog razvoja. Ima oko 35 centimetara i sada intenzivno reaguje na dodir. Toplota vaše ruke dok milujete stomak može izazvati pozitivne reakcije kod bebe i onda vam može otpozdraviti trzajem ili blagim šutom.
Pluća su i dalje u fazi sazrevanja a kičmeni stub jača i postaje gipkiji. Nabori na koži se ispravljaju i beba dobija na težini, a u ovom periodu gotovo u potpunosti liči na novorođenče iako je još uvek daleko od rađanja.
Vežbanje unutar materice obezbediće bebi da snažno uhvati vaš prst čim se rodi ili da stegne dojku dok traži bradavicu. Svi refleksi koji se u ovoj fazi razvijaju kod bebe, daće joj mogućnost da potpuno spremna izađe pred vas kroz par meseci.
Stomak vam je sad kao fudbalska lopta pa možete osećati brzo zamaranje, kratak dah i bolove u nogama i leđima.
Preko garderobe vam se sada može nazirati pupak koji izviruje. Ta pojava je uobičajena za sve trudnice, baš kao i linea negra, zatamnjena linija koja se pruža duž linije stomaka nastala pod dejtsvom hormona.
Trenutno dobijate na kilaži i po pola kilograma nedeljno jer vam je potrebno mnogo hranljivih materija da biste ispratili bebino “popunjavanje” u vidu masti.
U ovom periodu možete osećati nešto drugačije simptome nego inače. Bol u pubičnoj kosti, blage ili jake promene na očima (zamagljen vid, vidljivi kapilari na očnim jabučicama), hrkanje i probleme sa hemorodima. Svi ovi problemi nastaju jer se telo priprema za porođaj i luči hormone koje do sad nije. Jedan od njih je relaksin koji opušta kosti i razmekšava ih kako bi bile dovoljno elastične za porođaj.
Ne brinite se, spavajte dovoljno i šetajte umereno. Često pijte vodu i jedite što raznovrsniju hranu a ukoliko navedene simptome osetite udružene i u jakom intenzitetu, javite se lekaru kako bi proverio da li sve teče po planu.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.