Sada ste šesti mesec trudnoće, beba teži oko pola kilograma i duga je oko 30 cm. Lažne kontrakcije mogu učestalije da se jave. Mame u ovom periodu dobro će vam doći Kegelove vežbe.
Sada ste šesti mesec trudnoće i čeka vas još tri meseca do trenutka kada ćete upoznati vašu bebu. Ulazak u završni trimestar označava još jedan nagli rast bebe tako da će vaš mališan u narednih mesec dana udvostručiti svoju težinu.
Pokreti bebe su sve osetniji i sada već polako možete da primetite kada je beba aktivna a kada spava i odmara. Beba sada teži oko pola kilograma i duga je oko 30 cm.
U ovom periodu se, iako su uveliko formirani svi organi, dešavaju veoma važni procesi razvoja koji ne uključuju samo dobijanje težine.
Beba vežba svoje prve udahe i udiše plodovu vodu u malim količinama. Ulogu proizvodnje krvnih zrnaca od jetre i slezine preuzima koštana srž. Iz plodove vode koja sada teži oko pola litre, beba crpi sve neophodne materije kako bi ojačala i nabore na koži napunila masnim naslagama. Nešto više od 1% masnoće se sada nalazi u njenom telu a taj postotak će se u narednom periodu postepeno uvećavati.
Koža više nije tako prozirna ali je svakako još uvek tanka i ispod nje se vide kosti i organi bebe. U ovom periodu ona više liči na prozirkast crveni omotač jer je mreža kapilara čini obojenom. Treći trimestar je važan period za formiranje najvećeg ljudskog organa - kože.
Lažne kontrakcije mogu učestalije da se jave i u nešto jačem intenzitetu. Ukoliko osetite bolove u predelu stomaka ili jače bolove poput menstrualnih, javite se lekaru.
U ovom periodu dobro će vam doći Kegelove vežbe. Vežbe koje žene treba da primenjuju i van trudnoće zapravo liče na zadržavanje i popuštanje urina. Ovim vežbama jačate mišiće i značajno doprinosite elastičnosti koja će vam dobro doći na dan porođaja.
Ulazite u završna tri meseca trudnoće i vreme je da svoje aktivnosti prlilagodite stanju. Naleti hormona će vas sada polako napuštati i možda se više nećete osećati tako poletno. U ovom periodu kada vam veličina stomaka ne predstavlja problem, možete polako početi sa planovima i pripremama za veliki dan i usporiti svoje aktivnosti.
Vodite trudnički dnevnik ili jednostavno zapisujte svoje trenutne misli i osećanja. Vođenjem ovog dnevnika, zbližavate se s vašom bebom jer ćete jednog dana moći da joj čitate ili da se i sami podsetite kako vam je bilo u iščekivanju najveće životne radosti.
Porazgovarajte sa partnerom oko imena bebe. Ukoliko imate više predloga i ne možete da se odlučite, organizujte sa svojim partnerom igru izvlačenja papirića iz šešira. Zabavite se i fotografišite momente koji su neponovljivi, zalepite fotografije u radosnicu u kojoj ćete uskoro s velikom radošću moći da beležite sve u vezi sa vašim najdražim bićem.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.