19. nedelja trudnoće - Kalendar trudnoće

19. nedelja trudnoće

Devetnaesta nedelja trudnoće


Bebi u ovom periodu rastu trepavice, obrve i kosica. Teška oko 250 grama ima nešto više od 15 cm. Kod mame se materica uvećala i sada je stomak veći u predelu pupka dok se obim struka lagano gubi.

 

Nasmejana trudna zena stoji u dvoristu na kisi.

 

Bebin razvoj u ovoj nedelji

 

Za ovih nedelju dana vaša beba je porasla oko jedan centimetar i dobila blizu 50 grama. Sada je otprilike teška oko 250 grama i ima nešto više od 15 cm. Ubrzava se proces stvaranja sirastog namaza na bebinog koži koji je, sa lanugo dlačicama štiti od infekcija. Ovaj premaz štiće bebinu kožu i pri izlasku napolje a usput će olakšati bebin izlazak kroz porođajni kanal.

 

Bebi u ovom periodu rastu trepavice, obrve i kosica. Neke bebe se rode bez kose a neke sa većom količinom vlasi, što ne znači da će dalje kroz razvoj beba imati jači ili slabiji kvalitet kose.

 

Šta se dešava u telu mame?


Materica se uvećala i sada je stomak veći u predelu pupka dok se obim struka lagano gubi i u bokovima postajete širi. Dobijate oko 300 grama nedeljno a karlične kosti se šire zarad pripreme za porođaj. Ovo širenje može prouzrokovati bolove i osećaj probadanja u donjem delu abdomena. Ukoliko vas muče bolovi u leđima, prilagodite dnevne aktivnosti i odmarajte dovoljno, a tokom spavanja menjajte položaj kako ujutru ne biste imali poteškoća sa ustajanjem.

 

Pojačano znojenje u trudnoći


Krvotok sada ubrzava iako je rad vašeg srca i rad srca vaše bebe prilično ustaljen i normalizovan. Zbog pojačanje prokrvljenosti mogu se javiti naleti vrućine i pojačanog znojenja. Nosite pamučne i lagane stvari i izbegavajte naglo ustajanje i dugo stajanje na nogama jer može doći do vrtoglavice usled pada krvnog pritiska.

 

Trudna devojka meri pritisak kod doktora.

 

Savet+

 

Ukoliko osetite pojačan apetit i smatrate da ne možete da kontrolišete glad, pitajte svog lekara da vam preporuči plan ishrane koji će sprečiti neutoljivu želju za hranom. Ovo ne znači da vam je potrebna dijeta niti da treba da brinete o gojaznosti u trenucima kad se vaša beba razvija, već da je potrebna kontrola. Zbog unosa prekomerne količine šećera i masti postoji rizik od preeklamsije.

 

Preeklampsija


Ovo stanje se javlja samo u trudnoći, i to najčešće od 14-26. nedelje trudnoće. U pitanju je komplikacija koja izaziva visok krvni pritisak, jak otok i veliku koncentraciju belančevina u urinu. Ukoliko se ne kontroliše, preeklampsija može ugroziti i majku i bebu zato što je onemogućen pravilan rad jetre i bubrega, a može doći i do anemije.


Ukoliko primetite prekomerno dobijanje na kilaži, ili pak potpuni izostanak apetita, kao i druge neuobičajene simptome, obavezno se javite svom lekaru.


S obzirom da ste sada u mirnom periodu trudnoće, potrudite se da sebi ulepšate trudničke dane nekim zanimljivim izletom ili kraćim putovanjem.

Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.


PROIZVOD JE DODAT U KORPU
Image of product added to cart
Jungle kolica Oxy Beige, 0m+