Sada je vaša beba veličine breskve i teži oko 42 grama. U ovom periodu je vaš stomačić već vidljiv i pravo je vreme da prilagodite garderobu koja će pratiti postepeno menjanje oblika vašeg tela.
Sada je vaša beba veličine breskve i teži oko 42 grama. U ovoj nedelji se intenzivira rast dlačica na telu bebe koje se nazivaju lanugo dlačice. Ovaj paperjasti sloj dlačica nestaće prvih dana nakon rođenja bebe i zameniće ih sloj velus- dlačica. Svi slojevi epiderma su formirani ali nedostaje potkožni sloj masnoće koji će beba dobiti nakon rođenja, uz unos majčinog mleka ili dohrane. Do tada će joj lanugo dlačice pomoći da sačuva optimalnu toplotu svog tela pri rođenju.
Rast bebe i njeno dobijanje na težini se nastavlja. Beba u toku ove nedelje može da dobije i do 30 grama, a od sada će ubrzano dobijati na težini u pravilnim razmacima poznatijim kao skokovi u razvoju beba.
Njena slezina počinje da stvara crvena krvna zrnca koja imaju ulogu da transportuju gasove kroz telo. U tome im pomaže hemoglobin za koga se vežu gasovi. Crvena krvna zrnca su puna gvožđa koje je važno za snadbevanje ćelija kiseonikom.
Vrat vaše bebe je sada izdužen dovoljno da beba može slobodno da ispravi glavu koja je do sad bila više oslonjena na grudi.
U ovom periodu je vaš stomačić već vidljiv i pravo je vreme da prilagodite garderobu koja će pratiti postepeno menjanje oblika vašeg tela. Do 25. nedelje trudnoće, dobijaćete otprilike 300 grama nedeljno zato vodite računa da vas ništa od garderobe ne steže ili pritiska vaš stomak.
Nivo Beta HCG hormona više ne raste istom brzinom već lučenje estrogena i progesterona prednjače. To dovodi do jače prokrvljenosti u telu žene koja u ovom periodu može osetiti pojačanu želju za seksualnim odnosima. U toku trudnoće, posebno u ovom periodu, odnosi sa partnerom su sasvim bezbedni. U kasnijim periodima trudnoće, pratite svoj metabolizam i upražnjavajte seksualne aktivnosti isključivo kada i koliko vama prijaju.
U drugom trimestru je pojačana proizvodnja kolostroma u dojkama, prvog mleka koje će biti važan prirodni antibiotik za vaše novorođenče. Birajte lagane, pamučne grudnjake za trudnice koji neće pritiskati vaše bradavice.
Sada je vreme da, ukoliko još uvek niste, saopštite okolini i poslovnim saradnicima da ste u drugom stanju. Sa partnerom razgovarajte o evenualnim pripremama što se stambenog pitanja tiče kad se beba rodi. Ako imate planove za preseljenje, renoviranje ili adaptaciju stambenog prostora, sada je vreme jer vas više ne muče standardni simptomi trudnoće a telesna težina i veličina stomaka još uvek ne predstavljaju prepreku u realizaciji bilo kakvih dnevnih aktivnosti.
Pratite instrukcije lekara i uzimajte dovoljno tečnosti kako bi vaše telo proizvodilo dovoljne količine plodove vode za bebu.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.