Ulazite u bezbrižni period u kom je rizik od spontanog pobačaja minimalan. Vaša beba sada ima otprilike 28 grama i veličine je limuna. Beba već sisa palac, guta, zeva, štuca.
Počinje drugi trimestar trudnoće. Od ove nedelje bebin pankreas počinje da luči važan hormon- insulin, koji će biti zadužen za metaboličke procese sprovođenja energije do svih ćelija organizma i koji će regulisati nivo šećera u krvi. Sada kada ste pregurali prvi trimestar, možete da se opustite jer ulazite u bezbrižni period u kom je rizik od spontanog pobačaja minimalan, svi ometajući simptomi trudnoće prestaju i beba je kompletno formirana.
Vaša beba sada ima otprilike 28 grama i veličine je limuna. Bebu je, s obzirom na konstantno kretanje i trzanje, veoma teško izmeriti precizno. Pored toga, svaka se razvija svojom dinamikom, a lekar će pratiti intenzitet rasta prilikom svakog pregleda.
Lice vaše bebe dobija svoju formu i sada već liči na onu bebicu koju ćete ugledati pri rođenju. Štucanje je sve intenzivnije jer beba, unoseći male količine plodove vode, širi svoja pluća i vežba disanje i gutanje hrane.
U ovom periodu je pojačano formiranje belih krvnih zrnaca koje stvara bebina koštana srž. Bela krvna zrna su važna za zaštitu bebe od infekcija prilikom rođenja, a kad se beba rodi, majčino mleko će nastaviti ovaj antibakterijski proces.
Formiranje glasnih žica je takođe karakteristično u ovoj nedelji. Kroz nekoliko meseci, moći ćete jasno da čujete proizvod ovog procesa u trenutku kada budete, sa babicama i ginekologom, začuli bebin plač na rođenju.
Reproduktivni organi vaše bebe su formirani. Ukoliko je dečak u pitanju, već su oformljeni i testisi i penis a ako je u pitanju devojčica, vagina i jajnici su oformljeni, mada je zbog veličine bebe još uvek slaba verovatnoća da će se pol videti pri pregledu.
U ovoj nedelji, kada za sobom ostavljate mnoge brige i tegobe, možete osetiti nalet energije i promenu raspoloženja na bolje. Vaša čula više neće tako intenzivno reagovati na mirise i ukuse, bolje ćete spavati i bićete poletni.
Iskoristite ovaj bezbrižni period da uživate sa dragim ljudima i u aktivnostima koje volite. Vežbanje i šetnja su preporučljivi kako biste telo pripremili za porođaj i sve intenzivnije širenje. Međutim, pazite se povreda i o svemu se konsultujte sa vašim lekarom.
Vodite računa o unosu šećera. Sve više trudnica je sklono insulinskoj rezistenciji, stoga redovno kontrolišite nivo šećera u krvi i izbegavajte unos veštačkih zaslađivača.
U ovom periodu je važno da proveravate nivo gvožđa u krvi. Dosta energije vaš organizam je preusmerio na početni razvoj bebe u prvom trimestru, zato redovno kontrolišite krvnu sliku i nivo gvožđa. Ukoliko su parametri nezadovoljavajući, ne brinite. Unosite više zelenog lisnatog povrća i konsultujte se sa lekarom kako bi vam preporučio adekvatnu suplementaciju.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.