U ovoj nedelji, vas očekuju važni skrining testovi. Dabl test i ultrazvučni pregled, kojim je moguće videti konture lica vaše bebe, nos, uši i usta. Beba je teška oko 14 grama.
U 12. nedelji trudnoće predstoji važno testiranje. Vaš ginekolog će vam u ovoj nedelji zakazati detaljan ultrazvučni pregled i Dabl test. Na ovom ultrazvučnom pregledu doktor će meriti količinu nakupljene tečnosti iza bebinog vrata, tzv. nuhalni nabor, kojim se prate potencijalni razvoji hromozomskih anomalija. Ujedno se radi i Dabl test, skrining test za otkrivanje rizika od nastanka zdravstvenih problema bebe.
U 12. nedelji trudnoće sve trudnice obavljaju ove skrining testove koji, ukoliko pokažu nezadovoljavajuć rezultat, nadovezuju se na detaljne dijagnostičke preglede.
Na detaljnom ultrazvučnom pregledu sada je moguće videti konture lica vaše bebe i nos, uši i usta pozicionirane tačno gde treba. Brzi razvoj bebinog mozga i umnožavanje neurona i sinapsi, dovelo je do razvijenosti refleksa, stoga će vaša beba odreagovati kad je preko stomaka dodirne ultrazvučni aparat.
Hrskavica ojačava i uskoro će bebin skelet činiti jake kosti, a creva koja su spojena sa pupčanom vrpcom, povlače se i pozicioniraju gde treba.
Zbog umirivanja naleta progesterona i estrogena, najverovatnije će vas u ovoj nedelji mučnine napustiti i kreće sasvim novi period uživanja u trudnoći.
S obzirom da vam je nivo progesterona 10 puta jači nego inače, a da vam sfinkter (mišić koji se nalazi između želuca i jednjaka) slabi, moguće je da osećate gorušicu i peckanje u ždrelu posle jela. Ovaj problem možete rešiti češćim i manjim obrocima, izbegavanjem obroka neposredno pred spavanje i biranjem namirnica koje ne izazivaju gastroenterološke smetnje i koje su lako svarljive.
U ovoj nedelji, kad vas očekuju važni skrining testovi, u velikoj meri se trudite da udovoljite sebi i da izbegnete stresiranje. Prvenstveno se misli na preteranu brigu za rezultate testiranja. Žene su u ovom periodu često anksiozne plašeći se da li će Dabl test i ultrazvučni pregledi da pokažu da je sa bebom sve u redu.
Znajte da sve svoje nedoumice možete da podelite sa vašim ginekologom, i da, ako vas lekar pošalje na dodatna dijagnostička testiranja, vrlo je verovatno da je sa bebom sve u redu.
Opustite se i uživajte, osluškujte svoje potrebe i ne brinite preterano. Kad ste raspoloženi i bezbrižni, lučite više serotonina, hormona sreće, što automatski utiče na bebin boravak u vašem stomaku.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.