Beba je od prošle nedelje porasla oko jedan centimetar, izuzetno je aktivna, a usled formiranja dijafragme, počinje i da štuca. U ovoj nedelji zakažite Dabl test.
Polako se bliži drugi trimestar. To za većinu žena označava kraj mučninama i gorušici koja im je stvarala tegobe. Ako se pitate da li te stomačne tegobe smetaju vašoj bebi, budite uvereni da ne. Pojačano lučenje progesterona zbog čega vi imate mučninu, zapravo znači da beba dobija sve neophodne nutrijente kako bi se pravilno razvila. Sada predstoje važna testiranja na koje će vas uputiti vaš ginekolog.
Vaša materica nastavlja da raste i pravi mesta za svog dragog stanovnika. Beba je od prošle nedelje porasla oko jedan centimetar, tako da sada ima veličinu manje mandarine. Još uvek prednjači glava koja je veća u odnosu na ostatak tela ali uskoro će taj balans početi da se vidi na ultrazvuku. Kako vreme odmiče, bebina glavica će biti sve srazmernija u odnosu na telo.
U ovom periodu se razvijaju reproduktivni organi bebe mada je još rano da se vidi pol, posebno ako je beba okrenuta leđima dok se vrši pregled. Dešava se i da pupčana vrpca napravi senku prilikom pregleda i tada je, i u kasnijim nedeljama gotovo nemoguće sa sigurnošću videti pol bebe. No, ne dajte da vas to remeti. Vodite brigu o sebi i svom zdravlju, a razmišljanje o polu bebe i pripremu opreme za bebe ostavite za kasnije nedelje.
Vaša beba je sada izuzetno aktivna, pokreće ruke i noge a usled razvoja dijafragme, uskoro će početi i da štuca zbog plodove vode koju unosi u pluća. Taj simpatični trzaj bebinog štucanja moći ćete da osetite u trećem trimestru i biće vam veoma simpatično.
U ovoj nedelji zakažite Dabl test kod vašeg ginekologa koji bi rezultate ovog važnog testiranja trebalo da prikupi oko 12. nedelje trudnoće. U ovom periodu ginekološki pregledi moći će da se obavljaju preko stomaka, što znači da je vaša beba sada dovoljno velika da se meri i pregleda na ovaj način.
Povedite računa o unosu vode i planirajte obroke. Uskoro će problemi sa mučninama prestati pa će vam biti lakše da organizujete svoj plan ishrane.
Sa svojim ginekologom popričajte o praćenju i kontrolisanju telesne težine kako biste izbegli bespotrebno gojenje i unos nehranljivih namirnica koje će samo zasmetati vašem telu i vašoj bebi.
Zapamtite, trudnica ne jede za dvoje, ona bira najkvalitetnije sastojke koje će preko svog organizma preneti na svoju bebu.
Napomena: Kalendar trudnoće je informativnog karaktera i nije zamena za profesionalni medicinski savet, dijagnozu ili terapiju. Takođe, kalendar trudnoće je savetodavnog tipa i napisan je s edukativnim ciljem. Informacije koje sadrži nisu nisu zamena za lekarski pregled i savete medicinskog osoblja niti su sugestija za određeni program lečenja. Cilj teksta je pružanje informacije o zdravlju i periodu trudnoće. U slučaju zdravstvenog problema obratite se lekaru ili drugom stručnom licu u ovlašćenoj zdravstvenoj ustanovi.